Azərkosmos qlobal peyk operatoru “ABS” şirkəti ilə əməkdaşlığa başlayıb. 13-16 sentyabr tarixlərində Niderland Krallığının Amsterdam şəhərində keçirilən “IBC 2024” beynəlxalq sərgi-konfransında sözügedən əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb.
Bu əməkdaşlıq sayəsində Azərkosmos “ABS” şikətinə məxsus peyk vasitəsilə Nigeriya ərazisində öz müştərilərinə "Pay TV" (ödənişli televiziya yayımı) xidmətini təqdim edəcək. Qeyd edək ki, "Pay TV" xidməti yalnız peyk və ya kabel televiziyası şirkətinə abunə olaraq aktiv edilən xidmətdir.
Eyni zamanda, qlobal peyk operatoru ilə tərəfdaşlıq Azərkosmos üçün yeni biznes xətlərini genişləndirmək imkanı yaradır. Beləki, Azərkosmos təkcə öz peyk resurslarının satışı ilə deyil, qlobal partnyorlara məxsus peyk xidmətlərinin kommersiyalaşdırılması ilə də gəlir əldə edir və Afrika bazarında video xidmətlərinin həcmini artırır.
“Bir neçə istiqamətdə yeni kommersiya imkanları yaradan bu əməkdaşlığımız Azərkosmosun xidmətlərini Afrika regionunda daha da artıracaq. “ABS” ilə birgə görüləcək işlərin təməlində keyfiyyət, müştəri məmnuniyyəti və xidmət davamlılığımız dayanır” deyə Azərkosmosun idarə heyətinin sədr müavini Fuad Aslanov bildirib.
“ABS” şirkətinin baş kommersiya direktoru Ramsi Hanfur (Ramsey Khanfour) əlavə edib: “Bu tərəfdaşlıq Qərbi Afrika bazarında həm əhatə dairəmizi, həm də xidmət təkliflərimizi genişləndirmək fürsəti verir. Biz regionda etibarlı və yüksək keyfiyyətli ödənişli televiziya yayımı xidmətləri sayəsində təcrübəmizi birləşdirəcəyik”.

Azercosmos and ABS Forge Partnership to Boost Satellite Services in Africa
Azercosmos has entered into a strategic partnership with ABS, a global satellite operator. The agreement was formalized at the IBC 2024, the leading content and technology event, held in Amsterdam, Netherlands, from September 13-16.
Through this partnership, Azercosmos will offer Pay TV services to customers in Nigeria and West Africa via ABS's satellite network.
Collaborating with ABS also opens new business opportunities for Azercosmos, enabling it to generate additional revenue not only from its own satellite resources but by commercializing satellite services from global partners. This partnership will further expand and enhance Azercosmos' video service offerings in the African market.
Fuad Aslanov, Vice-Chairman of Azercosmos, commented, “This collaboration creates new commercial opportunities across multiple areas and will further strengthen our services in the African region. Our focus will be on quality, customer satisfaction, and sustainability in our joint efforts with ABS.”
Ramsey Khanfour, Chief Commercial Officer of ABS, added, “This partnership is a significant step forward in expanding both our reach and service offerings in the West African market. By working together with Azercosmos, we’re combining expertise to deliver enhanced satellite solutions that meet the growing demand for reliable and high-quality Pay TV services in the region.”