Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi – Azərkosmos və Braziliya Kosmik Agentliyi arasında kosmos sahəsi üzrə əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Memorandum Braziliya və Azərbaycan arasında kosmik elm, texnologiya və tətbiq sahələrinə dair əməkdaşlığı nəzərdə tutur və kosmik sahədə gələcək əməkdaşlıq üçün çərçivə yaratmaqda alət rolunu oynayacaq.
Memorandum çərçivəsində tərəflər kənd təsərrüfatı, su ehtiyatları, şəhər və regional planlaşdırma, ətraf mühitin qiymətləndirilməsi, torpaq örtüyünün xəritəsi, fəlakətlərin monitorinqi, təbii ehtiyatların xəritələşdirilməsi, dəniz və yerüstü monitorinqi, geoməkan sistemləri, eləcə də yerüstü peyk stansiyalarında kommunikasiyaya aid peyk görüntülərinin emalının nəticəsi olaraq, hər iki ölkədə sosial-iqtisadi inkişafı dəstəkləmək istiqamətlərini genişləndirəcək. Həmçinin kosmik elm, texnologiyalar və tətbiqlər sahələrində hər iki ölkənin peşəkarları üçün akademik və təlim imkanları araşdırılacaq.
Azərkosmosun sədri Saməddin Əsədov kosmos sahəsində Braziliya ilə əməkdaşlığın vacibliyini vurğulayaraq qeyd edib ki, bu Memorandum və daha sıx tərəfdaşlıq nəticəsində Azərbaycanın kosmik sənayesi inkişaf etdiriləcək və kosmosla bağlı fəaliyyət genişləndiriləcək.
Braziliya Kosmik Agentliyinin rəhbəri Marko Antonio Şamon bildirib ki, Azərbaycanın kosmik sektorda böyük potensialı var və ondan müxtəlif sahələrin, o cümlədən elmi tədqiqatlar, texnoloji innovasiyalar, təhsil və iqtisadiyyatın inkişafı üçün uğurla istifadə edilə bilər.

Azercosmos and Brazilian Space Agency sign MOU for Space Initiatives
Azercosmos, the Space Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Brazilian Space Agency (AEB) have signed a Memorandum of Understanding (MoU) on space cooperation.
The MoU envisages Brazil-Azerbaijan collaboration in space science, technology, and application and will serve as an instrument to establish a framework for future cooperation in the domain of outer space.
Under this MOU, Azercosmos and AEB will explore ways to support socio-economic development in both countries through satellite imagery data in areas related to: agriculture, water resources, urban and regional planning, environmental assessment, land cover mapping, disaster monitoring, mapping of natural resources, maritime and terrestrial monitoring, geospatial systems, as well as communications on satellite ground stations.
The two organizations will also study the use of academic and training opportunities for personnel and broaden student participation at the development program from both countries in the fields of space science, technologies, and applications.
Samaddin Asadov, Chairman of Azercosmos, emphasized the importance of cooperation with Brazil in the space sector. “With this MoU and our closer partnership, we hope to achieve our vision of boosting Azerbaijan’s space industry and supporting space-related activities,” he added.
“Azerbaijan has huge potential in the space sector, which can be successfully used for the development of various areas, including scientific research, technological innovation, education, and the economy,” head of the Brazilian Space Agency (AEB) Marco Antonio Chamon noted.