Millətlər Birliyi Azərkosmos ilə birgə “İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərində iqlim fəaliyyətinin artırılmasında coğrafi məkan məlumatının rolu” adlı tədbir təşkil edib. COP29 çərçivəsində keçirilən tədbir peyk əsaslı məlumatların inkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərində iqlim dəyişikliklərinin təsirlərinin azaldılmasında vacib rolunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxışçılar və panel iştirakçıları arasında Azərkosmosun İdarə heyətinin sədri Saməddin Əsədov, Millətlər Birliyi Katibliyinin İqtisadiyyat, Gənclər və Dayanıqlı İnkişaf İdarəsinin baş direktoru Dr. Rut Kattumuri, Millətlər Birliyi Katibliyinin İqtisadiyyat, Gənclər və Dayanıqlı İnkişaf İdarəsinin İqlim Dəyişiklikləri Araşdırma və Siyasət üzrə mütəxəssisi Ekta Dudani, Millətlər Birliyi Katibliyinin Süni İntellekt, Ticarət, Okeanlar və Təbii Ehtiyatlar üzrə baş direktoru Sureş Yadav iştirak ediblər.
2014-cü ildən etibarən Azərkosmos, Azərbaycanın Milli Kosmik Proqramı çərçivəsində Yerin Müşahidəsi üzrə xidmətlərin göstərilməsində ön plandadır. Azərkosmos peyk əsaslı iqlim monitorinqi ilə Azərbaycanın 17 Davanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə doğru irəliləməsini dəstəkləyir və bu sahədə məlumatlara əsaslanan hesabatlar hazırlayır. Peyk texnologiyaları, iqlim dəyişikliyi, resursların idarə edilməsi, biomüxtəlifliyin qorunması, su təchizatı və sanitar xidmətlər, şəhərsalma və dayanıqlı şəhərlərin yaradılması kimi məsələlərə həll yolları təqdim etməkdə mühüm rol oynayır.
Son on ildə Azərkosmos müxtəlif sahələrdə, o cümlədən kənd təsərrüfatı, ekologiya, şəhərsalma və kadastr inkişafı sahələrində 1000-ə yaxın layihə həyata keçirib.
Bu il Azərkosmos üçün mühümdür, Agentlik Millətlər Birliyi Katibliyi və onun üzv ölkələri, xüsusilə İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri ilə əməkdaşlığa başlayıb.
Azərkosmos iqlim davamlılığını dəstəkləmək üçün peyk əsaslı texnologiya və coğrafi məkan məlumatlarından istifadə edən bir proqram hazırlayıb. Hal-hazırda, Azərkosmos Millətlər Birliyinin üzv dövlətlərində, xüsusən Tonqa, Tuvalu, Vanuatu, Kiribati və Papua Yeni Qvineyada xüsusi təşəbbüslər həyata keçirir. Bu təşəbbüslərə:

The Commonwealth of Nations and Azercosmos organized joint event titled “The Role of Geospatial Information in Enhancing Climate Action in Small Island Developing States (SIDS)”. This event, held within the framework of COP29, highlighted the important role of satellite-based data in mitigating the effects of climate change in Small Island Developing States.
Key speakers and panelists of the event included: Samaddin Asadov, the Chairman of the Board of Azercosmos; Dr. Ruth Kattumuri, Senior Director, Economic, Youth and Sustainable Development Directorate, The Commonwealth Secretariat; Ekta Dudani, Climate Change Research & Policy Officer, Economic, Youth and Sustainable Development Directorate, The Commonwealth Secretariat; Suresh Yadav, Senior Director of AI, Trade, Oceans and Natural Resources, Commonwealth Secretariat.
Since 2014, Azercosmos has been at the forefront of providing Earth Observation services as part of Azerbaijan’s National Space Program. Through satellite-based climate monitoring, Azercosmos generates data-driven reports that support Azerbaijan’s progress on the 17 Sustainable Development Goals. Satellite technologies play a critical role in addressing global challenges such as climate change, resource management, biodiversity conservation, water and sanitation, urban planning, and the creation of sustainable cities.
Over the last decade, Azercosmos has implemented nearly 1,000 projects across various sectors, including agriculture, ecology, urban planning, and cadaster development.
This year marks a significant milestone for Azercosmos as we commenced collaboration with the Commonwealth Secretariat and its member nations, particularly Small Island Developing States (SIDS). The agency has developed a comprehensive program leveraging space technology and geographic data to support climate resilience. Currently, Azercosmos is implementing targeted activities in Commonwealth Member States, including Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Kiribati, and Papua New Guinea. These initiatives focus on: