Azərkosmos hostinq xidmətlərinin göstərilməsinə dair Çinin kosmik infrastruktur və yerüstü peyk xidmətləri təqdim edən “Emposat” şirkəti ilə biznes müqaviləsi imzalayıb.
Müqaviləyə əsasən, Azərkosmos Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzində yerləşən Bakı teleportunda “Emposat” şirkətinin 7,3 metrlik S/X diapazonlu yerüstü anten sistemini quraşdırıb.
Qeyd edək ki, bu sistem “Emposat”ın ölkəmizdə quraşdırdığı sayca ikinci uğurlu biznes infrastrukturudur. Belə ki, iki il əvvəl şirkət Bakı teleportunda özünün 4,2 metrlik S/X diapazonlu yerüstü antenini quraşdırıb. Bu infrastruktur sayəsində “Emposat” müştərilərinə peyklər və peyk şəbəkələri arasında izləmə, peyklərin sağlamlığının yoxlanılması, telemetriyanın alınması və peyklərə nəzarətin düzgün aparılması üzrə xidmətlər təqdim edir.
Azərkosmosun hostinq xidmətlərindən növbəti dəfə faydalanan “Emposat” müştərilərini yerüstü peyk xidmətləri ilə təmin edəcək. Bu da şirkətə öz resurslarını optimallaşdırmaq üçün geniş imkanlar açacaq. “Emposat”ın yeni anten infrastrukturu bazarda yüksək keyfiyyətli, asan quraşdırıla bilən, peyklərdən dəqiq siqnalları qəbul edən və sərfəli rabitə xidmətlərini genişləndirməkdə əsas rol oynayacaq.
Azərkosmosun beynəlxalq “Tier 4” sertifikatına malik olan teleportu təkcə peyklərdən alınan siqnalların izlənilməsi və nəzarəti xidmətlərini deyil, həm də hostinq, yəni qlobal şirkətlərə məxsus yerüstü stansiyanın quraşdırılması, istismarı, saxlanması kimi xidmətləri də həyata keçirir. Geniş əraziyə malik və hazırda 15-dən çox anten ilə fəaliyyət göstərən yerüstü stansiyanın unikal və əlverişli mövqeyi qlobal şirkətlərin biznes məqsədli infrastrukturlarını Azərbaycanda quraşdırmağa əsas verir.
“Bizə növbəti dəfə hostinq xidmətlərinin verilməsi üzrə etibar etdiyi üçün “Emposat” şirkətinə təşəkkür edirik. Biz birlikdə teleportumuzun imkanlarının daha da innovativ olmasına çalışırıq. Bu, Azərkosmos və “Emposat” komandaları arasında mükəmməl əməkdaşlığın göstəricisidir”, – deyə Azərkosmosun sədr müavini Fuad Aslanov qeyd edib.
“2021-ci ildə biz Azərkosmosun dəstəyilə Bakıda ilk xarici stasionar stansiyamızı tikdik. Biz çox şadıq ki, 7,3 metr anten vasitəsilə peyklərdən aldığımız məlumatların qəbul imkanlarını təkmilləşdirəcəyik. Biz Azərkosmos ilə əməkdaşlığımızı bütün aspektlərdə genişləndirməyi səbirsizliklə gözləyirik”, – “Emposat”ın birinci vitse-prezidenti Donq Vei bildirib.
Qeyd edək ki, oktyabrda Bakının ev sahibliyi edəcəyi 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində Çinin “Emposat” şirkəti də təmsil olunacaq.

Azercosmos has reached one more hosting services milestone in its global expansion through agreement with Chinese Emposat, leading global aerospace infrastructure builder and operations service provider.
In the course of a long-standing commercial partnership, Azercosmos has installed Emposat’s 7.3-meter S/X-band terrestrial antenna at its Main Satellite Ground Control Station. It’s worth noting that this is the second successful Hosting project after Emposat’s 4.2m S/X-band terrestrial antenna, which is now rendering services via Azercosmos’ Station.
With this terrestrial-based configuration, Emposat will dynamically manage and optimise space and ground resources to meet the changing needs of its customers with a “top assurance level” offer.
This infrastructure will play a key role in realizing Emposat’s vision of bringing high-performance, easily installed, affordable communications services to the industrial sector and advancing its teleport operations.
With innovative and high performance in the ground segment, Emposat will provide a number of reliable and modern space-to-ground services for receiving accurate signals from satellites thanks to the antenna installed in Tier 4 certified Azercosmos’ Ground Station.
Azercosmos’ Ground Station provides support not only for Telemetry Tracking and Control (TT&C) and data acquisition services in various bands, but also for many other services spanning hosting and maintenance services: i.e. installing, operating, maintaining a ground station on behalf of a satellite operator, and data retrieving.
Encompassing a large an area and currently operating with more than 15 antennas, Azercosmos’ Ground Station is served by a fully equipped system to deliver a DRS experience with low-latency and high-security communications for companies.
“We are genuinely delighted to have been given the opportunity to build the next ground segment infrastructure,” said Fuad Aslanov, Vice-Chairman at Azercosmos. “Together we are energised to significantly accelerate our growth in innovating our Teleport and it is a major achievement and reflects the excellent collaboration between the Azercosmos and Emposat teams.”
“In 2021, we built our first oversea fixed ground station in Baku under the assistance of Azercosmos. We are so glad to improve satellite payload data reception capability of our network by adding 7.3m antenna. We look forward to deepening our cooperation with Azercosmos in all aspects”, said DONG Wei, First Vice President at EMPOSAT.
In addition, Emposat will be represented at International Astronautical Congress,which will be held in Baku, Azerbaijan, from 2nd to 6th of October , is the most important industry meeting for the top international space agencies, top research institutes and companies.