Azərkosmos Çinin “Star.vision” texnologiya şirkəti ilə anlaşma memorandumu imzalayıb. İmzalama mərasimi “Star.vision” şirkətinin nümayəndə heyətinin ölkəmizə səfəri çərçivəsində Azərkosmosda baş tutub.
Memorandumun əsas məqsədi “Star.vision” tərəfindən hazırlanmış süni intellekt həlləri tətbiq olunan peyk və orbit sınaqları üçün zəruri alqoritmlərin birgə hazırlanması və tətbiqi istiqamətlərində strateji əməkdaşlıq etməkdir. Həmçinin süni intellekt və peyk texnologiyası ilə Yerin müşahidəsinin mənzərəsini yenidən formalaşdırmaq məqsədi daşıyan qabaqcıl rəqəmsal təşəbbüslərin birgə icrası və təcrübə mübadiləsi də bura daxildir.
Görüşdə tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələləri də müzakirə ediblər. Görüş çərçivəsində Azərkosmos “Star.vision” şirkətini noyabr ayında Bakıda keçiriləcək COP29 tədbirinə dəvət edib.

Azercosmos has signed a memorandum of understanding with the Chinese technology company Star.vision. The signing ceremony took place at Azercosmos during the visit of the Star.vision company delegation to our country.
The main goal of the memorandum is to engage in strategic cooperation for the joint development and application of the necessary algorithms for satellite and orbit tests that use artificial intelligence solutions developed by Star.vision. It also includes the joint implementation of advanced digital initiatives and the exchange of experiences aimed at reshaping the landscape of Earth observation with artificial intelligence and satellite technology.
During the meeting, the parties also discussed other issues of mutual interest. Within the framework of the meeting, Azercosmos invited the Star.vision company to the COP29 event in Baku in November.