Azərbaycanda ilk dəfə Kosmik Nəsil Məşvərət Şurasının tədbiri keçiriləcək
Azərkosmos və Kosmik Nəsil Məşvərət Şurasının təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda ilk dəfə “Space Generation Azerbaijan” (SG Azerbaijan) tədbiri keçiriləcək. “Qadınlar kosmosda: çətinliklər və imkanlar” mövzusuna həsr olunmuş tədbir 27 aprel tarixində ADA Universitetində təşkil olunacaq.
Dünyada hər il aprelin sonuncu həftəsinin dördüncü günü “İKT-də Qızlar” günü kimi qeyd edilir. Bu il 27 aprel tarixinə təsadüf edən bu əlamətdar günün məqsədi qızları informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsinə cəlb etmək, onların bu sahədə rolunun artırılmasına dəstək verməkdir.
“SG Azerbaijan” tədbirinin də əsas məqsədi gənclərə kosmos sahəsində düzgün təhsil, peşə seçimində yol göstərmək və onları kosmos sahəsinin imkanları barədə maarifləndirməkdir. Xatırladaq ki, ölkəmizdə artıq peyklərimizin idarə olunmasında peyk mühəndisi, hüquqşünas, iqtisadçı, peyk əməliyyatları üzrə operator, peyk təsvirləri üzrə mütəxəssis kimi çalışan peşəkar qadınlar vardır.
“SG Azerbaijan” tədbirində Azərbaycanın bütün bölgələrindən tələbələrin, gənc mütəxəssis və alimlərin, kosmos həvəskarlarının bir araya gəlməsi nəzərdə tutulub. Tədbir çərçivəsində iştirakçılar kosmik elm və texnologiya sahəsinə dair sessiyalarda, panel müzakirələrdə, vebinarlarda, master-klaslarda və netvörkinqdə iştirak etmək imkanı əldə edəcəklər.

Space Generation Azerbaijan (SG Azerbaijan) event will be held for the first time in Azerbaijan under the organization of Azercosmos and the Space Generation Advisory Council (SGAC).
The event dedicated to the topic of "Women in space: challenges and opportunities" will be organized on April 27 at ADA University.
Every year in the world, the fourth day of the last week of April is celebrated as International Girls in ICT Day. The purpose of this significant day, which falls on April 27 this year, is to attract girls to the field of information and communication technologies and support their role in this field.
The main goal of the SG Azerbaijan event is to guide young people in the right education and career choice in the space field and to educate them about the opportunities of the space field. As a matter of fact, there are already professional women in Azerbaijan who work as satellite engineers, lawyers, economists and satellite image specialists.
At the SG Azerbaijan event, students from all regions of Azerbaijan, young specialists and scientists, and space enthusiasts with come together. Within the framework of the event, participants will have the opportunity to participate in space science and technology sessions, panel discussions, webinars, master classes and networking.