Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində keçiriləcək “Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusunda elm müsabiqəsində iştirak etmək imkanı qazanmaq üçün az vaxt qalıb.
Müsabiqə iştirakçılara elmi iş və ya məqalələrini 2-6 oktyabrda Bakı şəhərində təşkil olunacaq kosmik sahənin ən böyük tədbirində – Beynəlxalq Astronavtika Konqresində təqdim etmək fürsətini verir.
Məqalə üzrə hazırlanmış xülasənin (abstract) təqdim olunması üçün son tarix 28 fevral 2023-cü ildir.
Müəllif Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının saytında qeydiyyatdan keçdikdən sonra hesab yaradıb aidiyyəti bölmə üzrə məqalənin xülasə hissəsini yükləyə bilər.
Müsabiqədə kimlər iştirak edə bilər?
Müsabiqədə hər kəs, həmçinin aşağıdakı kateqoriyalardan ən azı birinə uyğun olan müəlliflər iştirak edə bilər:
• Əyani təhsil alan tələbələr
• Gənc mütəxəssislər (35 yaşadək)
• Orta ixtisas təhsili və ya ali məktəblərin müəllimləri
• Təqaüddə olan alim, professor və müəllimlər
• STEAM təhsili sahəsində fəaliyyət göstərənlər
Elmi işlər aşağıda qeyd olunan meyarlar əsasında qəbul olunur:
• Elmi iş ingilis dilində “Microsoft Word” sənədində yazılmalıdır
• Hər müəllif bir neçə məqalə təqdim edə bilər
• Məqalənin xülasə hissəsi maksimum 400 sözdən ibarət olmalıdır
• Məqalə hazırlanarkən bütün müəlliflərin adı qeyd olunmalıdır; məqalə əsas müəllif tərəfindən qeydiyyatdan keçirilməlidir
Məqalənin strukturu aşağıdakı hissələrdən ibarət olmalıdır:
· Başlıqdakı bütün sözlər böyük hərflə yazılmalıdır
· Giriş hissə elmi işin məqsədini bildirməlidir
· Metodologiya bölməsi elmi işdə istifadə olunan metodları göstərməlidir
· Nəticələr və müzakirə hissəsində müəllif(lər) elmi işin yekun nəticələrini göstərməli, izah etməlidirlər; məqalədə cədvəl və ya qrafiklərdən istifadə yolverilməzdir
· Yekun hissədə məqaləni bir cümlədən çox olmayan fikirlə ifadə etmək arzuolunandır
Müsabiqəyə aşağıdakı sahələr üzrə elmi işlər təqdim etmək olar:
• Elm və tədqiqat – kosmosun gündəlik həyata təsiri, kosmik tədqiqatlar, kosmik tullantılar və Yerdən kənar tədqiqatlar da daxil olmaqla missiyaları təmin edən kosmik sistem və aparatlar
• Tətbiqlər və əməliyyatlar – Yerin müşahidəsi, rabitə, naviqasiya, insanın kosmik sahədə gördüyü işlər və kiçik peyklər üzrə daxil olmaqla davam edən və gələcək əməliyyat tətbiqləri
• Texnologiya – astrodinamika və kosmik sistemlər üçün ümumi texnologiyalar
• İnfrastruktur – kosmik sistemin daşınması, gələcək sistemlər və təhlükəsizlik daxil olmaqla, kosmik missiyaları təmin edən sistemlər
• Kosmos və cəmiyyət – kosmosun cəmiyyətlə qarşılıqlı əlaqəsi, o cümlədən təhsil, siyasət, iqtisadiyyat, tarix və hüquq sahələrinə təsiri
• Kosmik sahədə innovasiyalar
Qeyd edək ki, 2-6 oktyabr tarixində Azərbaycanda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresində kosmos sahəsində dünyanın aparıcı agentlik və elmi mərkəzlərinin, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri, eləcə də məşhur alimlər, özəl sektordan olan yüksək səviyyəli peşəkarlar, gənc tədqiqatçılar və tələbələr bir araya gələcəklər.

We would like to encourage space pioneers, space contributors, scientists, researchers, space experts and practitioners to present their research papers at a science competition to be held within the framework of the 74th International Astronautical Congress. Held under the theme "Global Challenges and Opportunities: Give Space a Chance”, the IAC 2023 will take place in Baku, Azerbaijan on 2-6 October 2023.
Space experts and researches from all over the world, including Azerbaijan, will have an opportunity to attend more than 180 technical workshops to discuss new developments in space science and exploration, space applications and operations, space technology, space infrastructure, space and society, and much more.
Submit your abstracts by the 28th of February and become a participant of this historical and fascinating event. The registration link is https://iafastro.directory/iac/account/login/ where the author should create account and upload an abstract according to guidelines.
Who can participate in the competition?
· Full-time students
· Young professionals (up to 35 years old)
· Secondary or higher school teachers
· Retired scientists, professors and teachers
· STEM professionals
Abstract submission:
• Abstracts must be written in English and submitted in MS Word format.
• Each author can submit several articles.
• Abstract length should not exceed 400 words.
• All your co-authors should be added at the time you submit your abstract using the online tool. Registration should be done by the main author.
The structure of the article should consist of the following:
• All words in the title must be capitalized.
• The introductory part should state the main objective of the scientific work.
• Methodology section should indicate the methods used in the scientific work.
• Results and conclusions should indicate findings of the scientific work and comments by author(s). Tables or drawings are not allowed in the abstract.
• In the final part, it is desirable to express an opinion related to the article in one sentence.
Desirable topics:
• Science and research - addresses all aspects of space life in human spaceflight, the development of technologies for exploring the solar system and the universe beyond, space medicine and biology, space debris and orbital sustainability
• Applications and operations – On-going and future operational applications, including Earth observation, communication, navigation, human space endeavours and small satellites
• Technology - Common technologies to space systems, including astrodynamics
Infrastructure – development of space systems engineering, space transportation system and ground infrastructure, future systems and safety
• Space and society - Interaction of space with society, including education, policy and economics, history, space security and law