Azərbaycan 2-6 oktyabr 2023-ci il tarixlərində “Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusuna həsr olunmuş Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə evsahibliyi edəcək.
Bütün dünyadan, o cümlədən Azərbaycandan olan elm insanları kosmosun imkanlarına həsr olunmuş 180 texniki sessiyada və digər tədbirlərdə çıxış edə biləcək.
Azərkosmos elmlə məşğul olan insanları Bakıda keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində elm müsabiqəsində aktiv iştirak etməyə dəvət edir! Müsabiqə iştirakçılara elmi işlərini və ya məqalələrini Bakı şəhərində keçiriləcək kosmik sahənin ən böyük tədbiri olan Beynəlxalq Astronavtika Konqresində təqdim etmək imkanı verir.
2023-cü ildə Bakıda baş tutacaq konqresin hazırlıq prosesinin bir hissəsi olaraq Azərkosmos Azərbaycanlı alimlərin, elm adamlarının, o cümlədən tədqiqatçıların aşağıdakı sahələr üzrə elmi işlərini təqdim etməyə dəvət edir:
· Elm və tədqiqat – gündəlik həyatda kosmosun təsiri, kosmik tədqiqat, kosmik tullantılar və Yerdən kənar tədqiqat da daxil olmaqla missiyaları təmin edən kosmik sistemlər və aparatlar haqqında;
· Tətbiqlər və əməliyyatlar - Yer müşahidəsi, rabitə, naviqasiya, insanın kosmik sahədə görüdüyü işlər və kiçik peyklər daxil olmaqla, davam edən və gələcək əməliyyat tətbiqləri;
· Texnologiya – astrodinamika və kosmik sistemlər üçün ümumi texnologiyalar
· İnfrastruktur – kosmik sistemin daşınması, gələcək sistemlər və təhlükəsizlik daxil olmaqla, kosmik missiyaları təmin edən sistemlər;
· Kosmos və cəmiyyət – kosmosun cəmiyyətlə qarşılıqlı əlaqəsi, o cümlədən təhsil, siyasət, iqtisadiyyat, tarix və hüquq sahələrində kosmosun təsiri;
· Kosmik sahədə innovasiyalar.
Müsabiqədə kim iştirak edə bilər:
Müsabiqədə hər kəs, həmçinin aşağıdakı kateqoriyalardan ən azı birinə uyğun Azərbaycan vətəndaşları iştirak edə bilər:
· Əyani proqramla tədris alan tələbələr
· Gənc mütəxəssislər (35 yaşa qədər)
· Orta-ixtisas və ya ali məktəb müəllimləri
· Təqaüddə olan alim, professor və müəllimlər
Elmi işlər aşağıda qeyd olunan meyarlar əsasında qəbul olunur:
• Elmi iş ingilis dilində Microsoft Word sənədində yazılmalı
• Hər bir müəllif bir neçə məqalə təqdim edə bilər.
• Məqalənin xülasə hissəsi maksimum 400 sözdən ibarət olmalıdır.
• Məqalə hazırlanarkən bütün müəlliflərin adı qeyd olunmalıdır; Məqalə əsas müəllif tərəfindən qeydiyyatdan keçirilməlidir.
• Müəllif https://iafastro.directory/iac/account/login/ saytında qeydiyyatdan keçdikdən sonra hesab yaradıb “restricted area” bölməsinə məqalələrini yükləməlidir.
• Xülasənin təqdim olunması üçün son tarix 27 fevral 2023-cü ildir.
Məqalənin strukturu aşağıdakı hissələrdən ibarət olmalıdır:
• Başlıqdakı bütün sözlər böyük hərflə yazılmalıdır.
• Giriş hissə elmi işin məqsədini bildirməlidir.
• Metodologiya bölməsi elmi işdə istifadə olunan metodları göstərməlidir.
• Nəticələr və müzakirə hissəsində müəllif(lər) elmi işin yekun nəticələrini göstərməli və izah etməlidirlər. Məqalədə cədvəl və ya qrafiklərin istifadəsi yol verilməzdir.
• Yekun hissədə məqaləni bir cümlədən çox olmayan fikirlə ifadə etmək arzuolunandır.
Elmi işin təqdim olunması və müsabiqə üzrə son tarixlər:
• Elmi məqalə(lər)in xülasələrini Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının https://iafastro.directory/iac/account/login/ vebsaytında qeydiyyatdan keçirmək və Azərkosmosa bu barədə məlumat vermək - 28 fevral 2023-cü il
• Məqalə Federasiya tərəfindən təsdiq edildikən sonra Azərkosmosa məlumat vermək; Məqalə barədə Azərkosmosa ingiliscə təqdimat vermək - 31 may 2023-cü il
• Müsabiqənin nəticələrinin elan olunması - 30 iyun 2023-cü il
• Elmi məqalənin izahını əks etdirən təqdimat hazırlamaq - 1 sentyabr 2023-cü il
• Elmi işin tam versiyasını https://iafastro.directory/iac/account/login/
vebsaytına yükləmək - 2 sentyabr 2023-cü il
Seçim meyarları:
Müəlliflər üçün:
• Müəlliflərin əvvəlki elmi işlərinin beynəlxalq jurnallarda dərc olunması
• Beynəlxalq tədbirlərdə elmi işin təqdim edilməsində təcrübəyə malik olması
• Yüksək səviyyədə ingilis dili biliyi
• İctimaiyyət qarşısında fikirlərini səlis və sərbəst ifadə etmə bacarığının olması üstünlükdür.
Elmi işlər aşağıdakı meyarlara əsasən seçiləcək:
• Fikirlərin orijinallığı
• Elmi işin nəzəri və praktik töhfələri
• Keyfiyyətli arqument(lər)in olması
• Akademik dilin düzgün istifadəsi
Müsabiqədə seçilən müəllifləri nə gözləyir?
Ən yaxşı elmi işlərin müəlliflərinin Beynəlxalq Astronavtika Konqresindəki qeydiyyat xərcləri Azərkosmos tərəfindən qarşılanacaq. Onlar öz elmi məqalələrini Konqresə gələcək beynəlxalq kosmik ictimaiyyət qarşısında təqdim edəcək. Qeyd edək ki, elmi işlərin qəbulu haqqında son qərar Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin Proqram Komitəsi tərəfindən veriləcək.

On October 2-6, 2023, Azerbaijan will host the International Astronautical Congress dedicated to the theme "Global Challenges and Opportunities: Give Space a Chance".
Scientists from all over the world, including Azerbaijan, will have an opportunity to speak at 180 technical workshops and other events dedicated to the possibilities of space.
Azercosmos invites people engaged in science to actively participate in the science competition within the framework of the International Astronautical Congress which will take place in Baku! The competition gives participants the opportunity to present their scientific works or articles at the International Astronautical Congress, the largest space event in Baku.
As a part of the preparatory process of the congress to be held in Baku in 2023, Azercosmos invites Azerbaijani scientists and researchers to present their scientific works in the following fields:
· Science and research – impact of space on everyday life, space exploration, space debris, space systems and mission support machines, including extraterrestrial exploration;
· Applications and operations - ongoing and future operational applications, including Earth observation, communications, navigation, human space activities, and small satellites;
· Technology – general technologies for astrodynamics and space systems
· Infrastructure – systems supporting space missions, including space system transportation, future systems and security;
· Space and society - the interaction of space with society, including the influence of space in the fields of education, politics, economy, history and law;
· Innovations in space.
Who can participate in the competition:
Azerbaijani citizens, eligible at least for one of the below:
• Current students
• Young professionals (up to 35 years old)
• Secondary or higher school teachers
• Retired scientists, professors and teachers
The following scientific criteria are taken as a basis:
• Scientific work should be written in English in a Microsoft Word document
• Each author can submit several articles
• The content of the article should be a maximum of 400 words
• The names of all involved authors should be mentioned
The article must be registered by the main author. After registering at https://iafastro.directory/iac/account/login/, the author must create an account and upload articles to the "restricted area" section
• The deadline for abstract submission is February 27, 2023
The structure of the article should consist of the following:
• All words in the title must be capitalized
• The introductory part should state the main objective of the scientific work
• Methodology section should indicate the methods used in the scientific work
• Conclusions and discussions should indicate the final results of the scientific work and comments by author(s).The use of tables or graphs in the article is not allowed.
• In the final part, it is desirable to express an opinion related to the article in one sentence
Deadlines for submission of scientific work and for competition:
• Register abstracts of scientific article(s) on the website of the International Astronautical Federation https://iafastro.directory/iac/account/login/ and inform Azercosmos about it - 28 February 2023
• After the article is approved by the Federation, inform Azercosmos; Present the article to Azercosmos in English - 31 May 2023
• Announcement of the results - 30 June 2023
• Prepare a presentation reflecting the explanation of the scientific article - 1 September 2023
• Upload the complete research article on https://iafastro.directory/iac/account/login/ - 2 September 2023
Selection criteria:
For authors:
• Publication of author’s previous scientific works in international journals
• Having experience in presenting scientific work at international events
• High level of English language skills
• Having the ability to express thoughts clearly in front of the public is an advantage.
Scientific works will be selected based on the following criteria:
• Originality of ideas
• Theoretical and practical contributions of the scientific work
• Availability of quality argument(s)
• Correct use of academic language
What awaits the selected authors?
The registration costs of the best scientific works’ authors at the International Astronautical Congress will be covered by Azercosmos. Participants will present their scientific papers to the Congress in front of the invited international space community. It should be noted that the final decision on the acceptance of scientific works will be made by the Program Committee of the International Astronautical Congress.