Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Azərkosmos və ”Israel Aerospace Industries” (IAI) şirkəti arasında Azərbaycanın yeni müşahidə peyklərinin hazırlanması üzrə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Azersky-2 proqramı ölkədə Yer səthinin müşahidəsi sektorunda davamlılığı təmin etməklə yanaşı biznes baxımından da yeni səhifə açacaq, o cümlədən ölkəmizdə kosmik ekosistemin daha da inkışafına xidmət edəcəkdir.
Müqaviləyə əsasən Azersky-2 proqramı çərçivəsində iki peyk hazırlanacaq. Bunlar yüksək ayırdetməli elektro-optik sensora malik müşahidə peykləri olacaq. Peyk qruplaşmasının ilk peykinin layihələndirilməsi, yığılması, inteqrasiyası və sınağı Azərbaycanlı mütəxəssislərin iştirakı ilə IAI tərəfindən aparılacaq.
İsrailli mütəxəssislər həmçinin, Azərbaycanda qurulacaq “Peyklərin inkişafı mərkəzi”nin layihələndirilməsində də Azərkosmosa dəstək verəcək. Azərbaycanlı mütəxəssislərin əldə etdiyi təcrübə isə ikinci peykin Azərbaycanda hazırlanmasına imkan verəcək.
Azərkosmosun İdarə Heyətinin sədri Saməddin Əsədov qeyd edib: “Bu layihə həm Azərkosmos, həm də ”İsrael Aerospace Industries” şirkəti üçün unikaldır və şübhəsiz ki, ölkələrimiz arasında kosmik sahədə əməkdaşlığın inkişafına töhfə verəcək. Əməkdaşlığımız ölkədə insan kapitalının, kosmik texnologiyaların inkişafında mühüm addım hesab edirəm.
“Israel Aerospace Industries” şirkəti olaraq biz. bu əməkdaşlığa əhəmiyyətli töhfələr verməyimizlə fəxr edir və ölkələrimizin qarşılıqlı səmərəli mənafeyi naminə tərəfdaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə sadiq qalacağıq”, deyə Boaz Levi İsrailin “Israel Aerospace Industries” şirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru bildirib.
IAI proqram çərçivəsində Azersky-2 sisteminin idarəedilməsi və istismarı üzrə Azərbaycanda bütün lazımi yerüstü sistemləri təmin edəcək. Peykə nəzarət və peyk təsvirlərinin emal olunmasına dair yerli mütəxəssislərə təlim keçiriləcək. Peyklər 2026 və 2028-ci illərdə orbitə buraxılacaq. Peyki orbitə qaldıracaq daşıyıcı raket isə növbəti aylarda məlum olacaq. Azersky-2 proqramı ölkədə Yer səthinin müşahidəsi sektorunda davamlılığı təmin etməklə yanaşı biznes baxımından da yeni səhifə açacaq.

IAI and Azercosmos Announce Agreement on Azersky-2 program
Israel Aerospace Industries (IAI), a world-leading aerospace and defense company and Azercosmos, a pioneering force of Azerbaijan in the space industry, are announcing a cooperation agreement for the sale of two of IAI’s cutting-edge multi spectral electro optical satellites, better than 0.5 meter native resolution with a long life span and high imaging performance.
This landmark deal represents a significant step forward in space technology and cooperation between the two companies. Under the terms of the agreement IAI will provide Azercosmos with two satellites within Azersky -2 program, technology and knowledge for the construction and the operation of the satellites.
The transaction is expected to bring about exciting developments in the field of satellites technology, opening up new opportunities for both companies to explore. The agreement includes a long term business partnership between IAI and Azercosmos, reflected in the establishment of innovation, entrepreneurship, academic and study ecosystem in the field of space in Azerbaijan over the years.
IAI and Azercosmos are committed to a successful implementation of the Azersky-2 program, and are looking forward to mutually beneficial cooperation in future space programs.
IAI President and CEO, Boaz Levy - "For IAI, the sky is not a limit but merely the starting point for our systems capabilities. Our commitment to innovation and exploration motivates us to partner with the foremost experts in the global space community, as we ambitiously shape the future of space observation together. We are proud to have made significant contributions to this cooperation for Azerbaijan, and we are sure that this collaboration will propel us to new heights."
Azercosmos Chairman of the Board, Samaddin Asadov - “This project is unique for both Azercosmos and Israel Aerospace Industries, and will undoubtedly contribute to the development of space cooperation between our countries. I consider our cooperation to be an important step in the development of human capital and space technologies in the country.”